Cofnij
Wycinek mapy
Jerzy Granowski
07.08.2009r.

ZALEWO


Zalewo KRÓTKA HISTORIA

      Zalewo (dawniej Zełwałd, niem. Saalfeld) miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, położone nad Jeziorem Ewingi. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zalewo.

Pierwsze karty księgi dziejów Zalewa zapisała historia u schyłku XIII w.

      W miejscu gdzie powstało miasto istniała nieznana dziś z nazwy osada pruska. Okolica była bowiem terenem intensywnego osadnictwa.Pierwsze niepełne prawa miejskie Zalewo otrzymało w 1305 r. od dzierzgońskiego komtura Siegharda von Schwarzburga, które w latach 1321 - 1329 rozszerzył późniejszy Wielki Mistrz Krzyżacki Luter von Brannschweig. Natomiast w dniu 24 kwietnia 1339 r. kontur z Dzierzgonia Giner von Schwarzburg wydał dokument zawierający wszystkie do tej pory otrzymane prawa oraz nadał pełne przywileje miejskie na prawie chełmińskim, do którego miasto przystosowało swój ustrój.

      Pierwszy herb miasta otworzono z pieczęci z lat 1305 - 1334. Jednak na temat herbu istnieje brak udokumentowanych informacji. Herb Zalewa przedstawia św. Jana Ewangelistę.

      Po pokoju toruńskim w 1466r. Zalewo zostało w obrębie lennym Prus Zachodnich, od 1525 roku w granicach Prus Książęcych. W latach 1525 - 1752 było siedzibą powiatu.

      W wieku XV, XVI i XVII miasto rujnowały częste pożary i epidemie a podczas II Wojny Światowej Zalewo było zniszczone w 75 %. Wtedy utraciło prawa miejskie, odzyskując je ponownie dopiero 1987 roku.


KOLEJ

Budynek mieszkalny pracowników kolei i wieża ciśnień. W miejscu torowiska jest brukowana ulica       W pobliżu rozwidlenia dróg do Dzierzgonia i Pasłęka w latach 1891-1893 wybudowana została linia kolejowa i stacja kolejowa. Linia przebiegała przez Zalewo i łączyła Elbląg z Ostródą oraz Olsztynkiem. Pierwszy pociąg wyjechał 1 września 1893r. a ostatni pociąg z Zalewa odjechał 22 stycznia 1945r. w kierunku Elbląga, przewożąc głównie ludzi, którzy uciekali przed Armią Czerwoną.

      Do czerwca 1945 r. na linii Elbląg - Zalewo - Olsztynek czerwonoarmiści rozebrali szyny, wywożąc je jako "zdobycz wojenną" do ZSRR. W późniejszych latach planowano odbudować zalewską kolej jednak nic z tego nie wyszło. Po kolei została wieża ciśnień i budynek mieszkalny pracowników kolei.

   Kliknij w mapę by ją powiększyć
Plan stacji kolejowej Zalewo (niem. Saalfeld) - pdf

Więcej na:
ZALEWO