e-mail: Jak chcesz to napisz

ULUBIONE KSIĄŻKI
Jerzy Granowski


Wolny Wagon Poetycki

        Z inicjatywy Grupy Poetyckiej Wars w grudniu 2010r. wydana została antologia poezji "Wolny Wagon Poetycki" pod redakcją Piotra Goszczyckiego. W tej 200. stronicowej książce zetkniemy się z twórczością literacką na wysokim poziomie. Całość uzupełniają fotografie Piotra Wiesława Rudzkiego. Słowo wstępne zatytułowane "Jedyny taki przejazd koleją" napisała Agnieszka Goszczycka.

A oto 36 poetek i poetów, których twórczość odnajdziemy w książce: Joanna Danuta Bieleń, Małgorzata Błońska, Maria Borcz, Grażyna Cebo-Więcek, Dariusz Chrobak, Emilia Deutsch, Stanisław Dominiak, Bożena Fic, Jacek Furmański, Marta E. Gajewska, Paweł Garnecki, Alicja Godycka, Piotr Goszczycki, Jerzy Granowski, Jadwiga Mariola Jankowska, Wiesława Barbara Jendrzejewska, Jacek Karolak, Kamila Kasprzak, Irmina Kosmala, Krzysztof Kowalczyk, Zbigniew Kurzyński, Andrzej Mestwin, Radosław Orzeł, Danuta Pawłowska-Skibińska, Wiesław Piwowarski, Sławomir Płatek, Piotr Wiesław Rudzki, Lucyna Siemińska, Jerzy Stasiewicz, Paweł Soroka, Agnieszka Terlecka, Izabela Wageman, Ewa Willaume-Pielka, Elżbieta Wojdała-Lis, Henryka Wołoszyk, Marek Zienkowicz.

Muszę dodać, że Wydawnictwo Komograf z Warszawy wydrukowało antologię na dobrym papierze z miękką fotograficzną okładką. Miłośnicy poezji, którzy zdobędą tę książkę nie będą żałować swojej decyzji, a książka stanie sie godną uzupełnienia każdej, nie tylko prywatnej, biblioteczki.        

SŁOWO WSTĘPNE
Agnieszka Goszczycka

Jedyny taki przejazd koleją


Stoi na stacji lokomotywa
ciężka, ogromna i pot z niej spływa - poezja


    Pozwoliłam sobie na drobną parafrazę słów Juliana Tuwima, gdy przeczytałam po raz pierwszy antologię grupy poetyckiej WARS. Dziwna to antologia, wagonowa, pociągowa, a jednak... czaruje słowami. Skąd pomysł na taką poezję? 11 września 2010 r. ze stacji Gniezno Wąskotorowe wyruszył II Wolny Wagon Poetycki, zapełniony poetami z całego kraju. Niestety, konduktor nie zdążył nawet zagwizdać, a pociąg już był wykolejony. Nie zraziło to jednak kierownika - Piotra W. Rudzkiego - który z impetem zorganizował po-gnieźnieńską antologię. I oto jesteśmy świadkami podróży ku. Podróży, w którą nawet poetom Warsu trudno uwierzyć: A jednak jedziemy:/ pan Dariusz tradycyjnie pobłaża nas uśmiechem Seneki/ pan Janek odpala peta od peta i zerka na wodowskaz/ Przemek pełni służbę kierownika pociągu/ a / Kuba i Michał gwiżdżą w gwizdawki/A jednak jedziemy:/poeci z formacji WARS czynią swoją powinność/odbierając/od zdziwionych podróżnych/blankiety/ wierszy/11 IX 2010 o planowej godzinie odjazdu/II wolnego wagonu poetyckiego/na peronie/ Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej/pozostają/tylko/tajemniczy/ludzie/z wiśnią zawiści w zębach/z gorzką tabletką słowa SOLIDARNOŚĆ pod językiem/z cietrzewiem w gardle/i/Orłem/Piastowskim/na/ ustach (Piotr Wiesław Rudzki, "II Wolny Wagon Poetycki"). I ruszyli, nie zważając na zawistne spojrzenia. Bohater liryczny większości utworów to człowiek wędrowny (homo viator). Poszukuje swojego szczęścia, czasem staje na rozdrożu. Urzekł mnie bardzo utwór Jerzego Granowskiego pt. requiem łódki. Upersonifikowany obraz łódki, wywołuje we mnie uczucie nostalgii za utraconą młodością. Łódka potrafiła kiedyś znieść ogromne ciężary złowionych ryb. Teraz słucha requiem wiecznego spoczynku. Poeci po-gnieźnieńskiej antologii prowadzą nas po zakątku poezji, wiozą nas w swoich wagonach i zapraszają do kraju w którym kolej nie jedną ma lokomotywę, nie jedno ma imię i nie jedną przeżył miłość. Nasz Wolny Wagon Poetycki przyjeżdża zatem do stacji Niechanów. Mała miejscowość jest stacją docelową, w której każdy uczestnik rozbija namiot własnej egzystencji, własnego ja. W tym momencie - nieważne staje się - z jakiej miejscowości się przyjechało. Liczy się tu i teraz. Tak, podróżni mają prawo się nie znać, ale dzięki inicjatywie spółdzielni literackiej WARS - takie miejscowości jak Nowy Targ, Nysa, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Gorzów Wlkp., Gniezno, Gdańsk oraz wiele małych miejscowości leży na jednej (nie) wąskotorowej trasie. Antologia ta udowadnia jeszcze jedno: że zawsze warto podróżować koleją!
Agnieszka Goszczycka

POECI,KTÓRZY JADĄ "WOLNYM WAGONEM POETYCKIM"



Joanna Danuta Bieleń
       Urodzona 13 lipca 1967r. W wolnych chwilach pisze wiersze i próbuje w idealny sposób wyrazić to, co czuje. Publikuje w internecie na portalach poetyckich. Publikacja w kwartalniku literacko-artystycznym "Szafa", publikacja w PKPzin, w "Nowym Popularnym Czasopiśmie Literacko - Społecznościowym L'esperance", w "express-miejski.pl". Dyplom Atencji za twórczy udział w obchodach Światowego Dnia Poezji poprzez Linie Poetyckie. Wydała tomik w wersji e-book "Tylko drzewa wszystkie słyszą". Dwa trzecie miejsca w konkursach poetyckich. Wyróżnienie w konkursie na wiersz o temacie ,,miłość". Interesuje się fotografią. Lubi przyrodę. Miłośniczka IV Programu Polskiego Radia.

Małgorzata Błońska        Swoje wiersze podpisuje Małgorzata Błońska, lub nickiem błońskaM. To jej nazwisko panieńskie, które wybrała jako pseudonim literacki. Ma 48 lat, mieszka w województwie mazowieckim. Pracuje w hotelu w Warszawie. Swój pierwszy wiersz napisała mając 14 lat, potem pisała tylko do szuflady. Ktoś namówił ją (dziękuje mu za to) żeby pokazała swoje teksty ludziom. Dwa lata temu, po raz pierwszy, wkleiła swoje wiersze na portal poezji www.wiersze.bej. Od tamtej pory pisanie stało się jej wielką pasją, miłością, jak również lekarstwem. Podobno jest już rozpoznawana wśród autorów poezji publikujących w necie. Jejj wiersz "Niebo w przeglądarce" zajął pierwsze miejsce w kwietniowym konkursie na wiersz na portalu "Poezja Polska". We wrześniowym numerze (2010 r.) Miesięcznika Literackiego "Akant" opublikowano jej dwa wiersze: "Prostokąt zwany łóżkiem" oraz "Bardzo czysty wiersz". Poetka niezrzeszona, nie wydała niczego drukiem.

Maria Borcz
       Z domu Szembek, urodziła się w Wał-Rudzie. Od 1950 r. mieszka w Gorzowie Wlkp. W swojej twórczości porusza ludzkie problemy demaskujące ich słabostki. Publikowała na łamach czasopism: "Pegaz Lubuski", "Wstań", "Tygodnik Salwatorski", "Własnym Głosem", "Akant", "Pro Libris". W zeszytach poetyckich: "W kadrach poezji" (2007). "Wigilijne pojednanie" (2007), "Szeptem o miłości" (2008), "Odrodzenie" (2008) oraz w antologiach: "A Duch wieje kędy chce" (2007), "25 lat RSTK Gorzów" (2007), "Wsłuchani w kamienie Gorzowa" (2008), "Moja Matka Maryja" (2009), "Gdy czarny kot przebiegnie drogę" (2009), "Z Ziemi przychylnej" (2010). Teksty jej piosenek z muzyką Marka Pietruchy znalazły się w repertuarze chóru "Nad Niemnem" w Grodnie. W 2007 r. został opublikowany zbiór jej wierszy "Tęczowa zabawa", a w 2009 r. drugi zbiór wierszy "Najeżona oczywistość", a w 2010 r. ukazał się trzeci tomik: "Gałązka Jaśminu".

Grażyna Cebo-Więcek
       Urodzona w 1952 r. w Poznaniu, zamieszkała od dziecka w Warszawie, kroczy indywidualną ścieżką rozwoju samoświadomości i związanej z tym twórczości. Uprawia malarstwo intuicyjne (pierwsza wystawa w 1995 r. w Krakowie) i poezję - do szuflady. Z poezją związana od dziecka - przez szacunek dla Słowa i uwielbienie specyficznej "melodii" wierszy, rytmu lub rymu. Twórczość swą prezentuje przede wszystkim na cyklicznych rekolekcjach prowadzonych przez duchowego nauczyciela - misjonarza werbistę o. Jana Czachorka (1989-2010). W 1999 r. otwiera cykl spotkań warsztatowych "Harmonia Duszy i Ciała", późniejszy "Ogród Przemian", oparty na filarach antropozofii R. Steinera i ekofilozofii H.Skolimowskiego. Zainspirowana przez mistyczkę - Weronikę Bałuch ze Szczecina i zachęcona przez Jadwigę Pilińską - poetkę i malarkę z Piastowa - przystępuje do Konfraterni Poetyckiej w Piastowie, gdzie w krótkim czasie, w konkursie jednego wiersza, dwukrotnie zdobywa nagrodę. Na pytanie kim jest, odpowiada: "Jestem tym, czym żywię siebie i innych, tak w sensie fizycznym, jak i duchowym. Moja dzisiejsza twórczość jest kwintesencją mojego stylu życia, stosowania określonego sposobu żywienia siebie i innych."

Dariusz Chrobak
       Rocznik 1964. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Lipnowskiej Grupy Literackiej i NKL Włocławek. Zadebiutował w roku 1987, debiut prasowy-1990. Pierwszy tomik poetycki "Dialog także z sobą" wydał w roku 1991. Kolejne: "Nanizanie Słów", "Strofowanie słów", "Toki słów" i wybór "Potoki słów". Jego wiersze publikowane są w wielu antologiach pokonkursowych i lokalnych. Liczne nagrody i wyróżnienia w MKL i OKL Cieszyn, Zgorzelec, Opinogóra-Ciechanów, Kraków, Toruń, Włocławek, Węglany, Piwniczna-Zdrój, Szczecinek, Ostrzeszów, Stary Sącz, Chorzów, Radom.

Emilia Anna Deutsch
       Urodziła się 29 kwietnia 1985 roku w Poznaniu. Ukończyła filologię słowiańsko-polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (z językiem czeskim). Rok studiowała na Uniwersytecie Karola w Pradze w ramach stypendium rządowego-językoznawstwo, literaturę oraz język czeski. Jest doktorantką na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Piszę pracę doktorską z językoznawstwa porównawczego (języki polski, czeski oraz górnołużycki). W chwili obecnej przebywa w Lipsku na Stypendium Fundacji Narodu Łużyckiego - studiuje na Uniwersytecie Lipskim sorabistykę, polonistykę, bohemistykę i językoznawstwo. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku 9 lat. W wieku 11 at wygrała pierwszy konkurs literacki (dla dzieci). Od tamtego czasu zdobyła około trzydziestu nagród i wyróżnień w konkursach literackich. Ma koło trzydziestu publikacji-głównie w almanachach literackich a także w czasopiśmie "Akant". Interesuje się językoznawstwem, językami łużyckimi oraz kulturą i historią narodu łużyckiego, kulturą czeską, historią przemian ustrojowych w roku 1989 w krajach słowiańskich oraz literaturą (ulubieni poeci: Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Miłosz; ulubieni pisarze: Gabriel Garcia Marquez, Bohumil Hrabal).

Stanisław Dominiak
       Urodził się w 1948 r. w Warszawie. Ze stolicą związał całe swoje życie. Ma dwie pasje: żeglarstwo i poezję. Pływa od zawsze i od zawsze towarzyszy mu poezja. Zadebiutował w 2006 roku tomikiem "Erotyki", wydanym przez Fundację "Pasje". Drugi tomik "Barwy czasu", wydany w roku 2009 przez Konfraternię Poetycką "Biesiada". Trzeci-"Jesienny Żagiel" wydał w serii wydawniczej Warszawskiego RSTK w 2010 r. Wiersze Stanisława Dominiaka ukazały się w Almanachu Poezji Religijnej-"A duch wieje kędy chce" (2006). Wiersze jego publikowane też były w pismach "Własnym Głosem", "Ślad", "Znaj", a także w "Życiu Pruszkowa" i "Gońcu Bartoszyckim-Gazety Olsztyńskiej" Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach literackich. Aktywny uczestnik klubu literackiego "Wena"-Warszawskiego RSTK, Piastowskiej Konfraterni "Biesiada", "Nasza Twórczość". Jest v-ce prezesem IIo/ Warszawskiego SAP.

Bożena Fic
       Urodziła się 2 kwietnia 1962r. w Nowym Targu. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się trzy lata temu. Przeważnie są to wiersze pisane gwarą góralską. Tematyka jej wierszy najczęściej krąży wokół gór.

Jacek Furmański
       Rocznik 1973. Członek "Ogólnopolskiego Klubu Poetów" i grupy poetyckiej Wars. Od początku związany z Konfraternią Poetycką Biesiada przy MOK w Piastowie. Psycholog. Żonaty z piastowską poetką Sabiną Tykwińską. Oprócz pisania wierszy zajmuje się piosenką poetycką: gra na gitarze, śpiewa i komponuje piosenki. Jest laureatem Turniejów Jednego Wiersza organizowanych podczas comiesięcznych spotkań Piastowskiej Konfraterni Poetyckiej "Biesiada". W latach 2000-2002 był związany z Kołem Młodych, utworzonym przy Oddziale Warszawskim ZLP, m. in. wziął udział w Happeningu Koła Młodych prezentowanym podczas warszawskich "Mironaliów" (maj 2001 r.). W lutym 2002 r., w Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie wraz z żoną przedstawił autorski program poetycko-muzyczny pt. "Liryczny powiew westchnień". Kilka jego wierszy ukazało się drukiem w różnych gazetach m.in. w "Literackiej Polsce". W roku 2003 w Serii Wydawniczej Konfraterni Poetyckiej Biesiada wydawanej przez MOK w Piastowie ukazał się jego debiutancki tomik pt.: "Co wiatr przyniesie", do którego słowo wstępne napisał członek zarządu Oddziału Warszawskiego ZLP Zbigniew Jerzyna. W roku 2004 wziął udział w koncercie poświęconym twórczości Jacka Kaczmarskiego zorganizowanym przez Ośrodek Kultury "Arsus". Rok później był jednym z uczestników widowiska poetycko - muzycznego "Zapiski szarej godziny" poświęconego wydarzeniom poprzedzającym stan wojenny. W roku 2009 wraz z Piotrem W. Rudzkim i Lechem K. Landeckim wziął udział w I Radomskim Festiwalu Filozofii "Okna" .

Marta Eleonora Gajewska
       Ur. 21.02.1985 r. w Toruniu, rodowita Kujawianka. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Debiutowała w 2002 r. w "Cudnych Manowcach"-dodatku do "Akantu". Wiersze Gajewskiej znalazły się w antologiach: "Otwórzmy okna" wydanym w Aleksandrowie Kujawskim, oraz "Antologii Tekstów" wydanych przez Dom Muz w Toruniu. Interesuje się Teatrem-prowadziła grupę Teatr Eksperymentalny Eu Thanatos przy Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Z zamiłowaniem podróżuje-pociągami. Od lat-uczestniczka Spotkań Poetyckich "Biała Lokomotywa" w Aleksandrowie Kujawskim. Członkini grupy poetyckiej WARS. W dalekobieżnej serii wydawniczej grupy poetyckiej WARS, wagon nr 1 wydała debiutancki tomik: "Szybka brama lekarstw".

Paweł Garnecki
       Urodzony 20 stycznia w 1977 roku, Żyrardowianin. Pomieszkiwał przez czas przedszkola i do 3 klasy podstawówki w Wiskitkach, żeby potem wrócić z powrotem do Żyrardowa. Absolwent Warszawskiego Technikum Przemysłu Spożywczego, potem Studium Informatycznego w Skierniewicach. Obecnie pracuje jako ochroniarz. W wieku 18 lat obudziły się w nim 3 namiętności: fotografia, muzyka i poezja. Autor zdecydowanie najbardziej chwali sobie tą "trzecią dziedzinę artystyczności". Od 8 lat redaguje stronę literacką: www.zwlwl.republika.pl . Zajmuje się tym, ponieważ: "aby nie zapomnieć obsługi komputera i mieć staż w tej dziedzinie, bo to być może się przyda w przyszłości". Na zajęcia Żyrardowskich Warsztatów Literackich Paweł po raz pierwszy stawił się w 1998 roku. Pierwszym debiutem książkowym okazała się "Antologia ŻWL: Gore! 2000". W roku 2005 Paweł stwierdził: "wiersze dojrzały, trzeba je pokazać światu" i wydał swój debiutancki tomik "Warsztat poety". Umieszczone są w nim przeważnie nowatorskie wyliczanki. 05.12.2002 autor zagrał mały epizod w "Teatrze Światłocieni". Od 3 lat posiada prawo jazdy, dzięki czemu polubił dalekie i bliskie podróże na 4 kółkach (a to wśród literatów rzadkość). Publikował swoje wiersze w kwartalnikach literackich i naukowych: "Poezji Dzisiaj", "Znaj", "Literackiej Polsce" oraz "Perspektywach". Jego utwory były prezentowane w antologiach i almanachach: "Spojrzenia" (2006), "W żyroskopie" (2007), "Zbliżenia 2 Mławsko-Żyrardowskie" (2010). Laureat licznych konkursów literackich. Jak skromnie twierdzi, nie przyznając się do tego, co i gdzie wygrał: "Nie nagrody i dyplomy są najważniejsze, tylko przyjaźnie tam zawarte". Towarzyski, choć przy pierwszym kontakcie bardzo nieśmiały. Jako 33 latek, bardzo zalatany z małymi przerwami na złapanie powietrza. W wolnym czasie uprawia wiele sportów na łonie przyrody, muzykuje na kilku instrumentach i niedawno polubił astronomię oraz modelarstwo.

Alicja Godycka
       Rocznik 1992-Wejherowo. Poetka. Uczennica II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Debiutantka grupy poetyckiej WARS. Efemerycznie działa w Wejherowskim teatrze Eskperyment. Za mistrzów uznaje-Halinę Poświatowską, Annę Sexton, Marka Hłaskę.

Piotr Goszczycki
       Urodzony. 1 października 1977 w Warszawie. Prozaik, poeta. Współpracował, były sekretarz redakcji "Własnym Głosem". V-ce przewodniczący grupy poetyckiej WARS; członek Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Praskiej Przystani Słowa, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Sympatyk klubów literackich, salonów literackich. Zadebiutował w roku 2001 tomikiem poetyckim "Kwartet polnych świerszczy". Wydał także: "Apetyt na jesień" (2003), prozę poetycką "Pomiędzy jutrem" (2004), wybór wierszy polsko-angielskich "Oddychaliśmy za głośno" (2005), prozę reportażową "Pierwszy milion pucybuta"(2005) i poezję "Przed kurtyną świtu" (2007). Jan Sobczyk w roku 2005 wydał poświęcony Goszczyckiemu poemat: "Chleby Piotra Goszczyckiego". Z zawodu Mistrz Piekarnictwa. Interesuje się fotografią, animacją kultury. Podróżuje wyłącznie pociągami. W grze Rummikub zdobył tytuł Mistrza Polski (1994) i na mistrzostwach świata zajął 9 lokatę.

Jerzy Granowski
       Dziennikarz, poeta, grafik. Urodził się 26.02.1948 roku w Bochni, a mieszka w Katowicach. Ukończył Politechnikę Śląską na Wydziale Transportu Kolejowego oraz Uniwersytet Warszawski na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. W latach 70. był członkiem Koła Młodych Literatów przy ZLP O/Katowice. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Publikował wiersze w prasie śląskiej, Polskim Radiu Katowice oraz w trzynastu zbiorowych albumach i antologiach poetyckich. Jest autorem ebooka "Na żelaznych drogach" ze słuchowiskami o tematyce kolejowej. Słuchowiska: "Za pieniądze nawet do piekła" (1983), "Decyzje" (1984), otrzymały nagrody główne Polskiego Radia Katowice. Redaguje strony internetowe: http://juragos.ovh.org (Twórczość literacka), http://granowski.cba.pl (Echa Kultury), http://jurajska.strefa.pl (Impresje jurajskie), http://wodniak.cba.pl (Turystyka wodna i obiekty hydrotechniczne), http://smfg.cba.pl (Fotoreportaże z podróży), http://torowisko.cba.pl (Fotoreportaże kolejowe), http://smfg.ovh.org (Grafika i projektowanie)

Jadwiga Mariola Jankowska
       56 lat, urodzona w Ziębicach, od 50 lat mieszka w Turku. Matka czwórki dorosłych dzieci i babcia dwu i pół letniego wnuczka Kamilka. Wykształcenie średnie techniczne. Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie, technik ekonomista. Wieloletni były pracownik BZ WBK 1 O/Turek. Pracuje społecznie w Stowarzyszeniu - Przystań" w Turku - jako wolontariusz, bierze udział w plenerach i wystawach malarskich organizowanych w jej rodzinnym mieście. Wydała w 2010 r. debiutancki Tomik Poezji pt. "Liryki zachodzącego słońca". Publikowałam swoje wiersze w wydaniach zbiorowych: "Jesienne Rozmowy" (2006); "Magiczne Miejsca" (2007); "Złociste bukiety niesiemy" (2007); "W skrzydłach miłości" (2007); "A duch wieje kędy chce" (2007); "Liryki o Św. Barbarze" (2008); "Między światłem a cieniem" (2008); "Antologia" (2008); "Człowiek, dobro, piękno" (2009); "Przyjaźń rodzi miłość na pustyni samotności" (2009); "Kuźnia poetycka" (2009); "Powiew weny" (2009); "O złote pióro Papuszy" (2010). Brała udział w wielu konkursach poetyckich, z których najbardziej ceni sobie udział w konkursie poetyckim w Siedlcach 2009 r. i w Tarnowie 2010r.

Wiesława Barbara Jendrzejewska
       Tucholanka; Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Literackiego Klubu Nauczycieli Pomorza i Kujaw. Od 1980 mieszkająca w Bydgoszczy; ukończyła filologię polską i bibliotekoznawstwo oraz podyplomowe: dziennikarstwo, psychologie i filozofię. Jako nauczycielka wydała dwie antologie uczniowskie "Mój wiersz o Matce" (Bydgoszcz 1989) oraz "Wierszyki i wiersze" (Bydgoszcz 2001). Na łamach wielu pism lokalnych oraz ogólnopolskich (m.in. "Charaktery", "Nasza Książka", Edukacja i Dialog", "Wszystko dla Szkoły", "Biblioteka w Szkole" - Warszawa, "Wychowanie na co dzień" - UMK Toruń, "Język Polski w Szkole" - Kielce) opublikowała ponad sto trzydzieści artykułów z dziedziny literatury, metodyki i dydaktyki języka polskiego oraz współczesnej psychologii pozytywnego myślenia, kreatywności i asertywności. Debiutowała poetycko w 1986r. w Polskim Radiu, a debiut prasowy - "Fakty" 1987. Uprawia poezję i prozę, dziennikarka; autorka trzech tomików poetyckich: "Na strunach ciszy" (Bydgoszcz 1999 ), "Dotyk" (Bydgoszcz 2006), "Noc rudych traw" (Kraków 2008), zbioru opowiadań "Z kobietą na półpiętrze" (Bydgoszcz 2008) i poezji śpiewanej (Radio "PiK") na trzech płytach CD: "Na strunach ciszy" (1999), "Zdarzyło się nam..." (2000), "Za zakrętem świata i dalej..." (2002). Drukowała w wielu almanachach, m.in.: "W stronę światła" (Bydgoszcz 1997), "Na najwyższą zieloność" (Barcin 2002), "Z poezją w XXI wiek" (Bydgoszcz 2002), "Wybieram serce płatkami róż" (Szczecin 2004), "W stronę słońca" (Jastrzębie Zdrój 2005), "Poeci są wśród nas" (Tuchola 2007), "Kujawskie czakramy" (Kruszwica 2007), "Odnajdę wieczność w kroplach rosy" (Lublin 2007) oraz na łamach pism literackich, m.in.: "Akantu", "Lamusa", "Własnym Głosem", "Śladu", "Tematu"; współpracuje z płockim "ZNAJ". Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji (Bydgoszcz 2003, Szczecin 2004, Inowrocław 2007 i 2009, Łódź 2007 (Konkurs Międzynarodowy), Jastrzębie Zdrój 2008-Black Unicorn) i zdobywczynią pierwszych miejsc w dziedzinie prozy za opowiadania: Bruderszaft (Warszawa 2003), Portret (Gorzów Wielkopolski 2003), Telefon (Warszawa 2005); wyróżnienie za Oblicza miłości (Lublin 2007).Od maja 2007, w Osiedlowym Domu Kultury Modraczek w Bydgoszczy, prowadzi KAWIARNIĘ LITERACKĄ. Otrzymała Odznaka Honorowa "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w 2009 r. wydała almanach - "Poeci na Wyżynach". Prezentowana w Słowniku pisarzy regionu bydgoskiego WiMBP, Bydgoszcz 2008. http://bachabacha.bloog.pl/

Jacek Karolak
       Urodzony 9 lutego 1970 r. w Warszawie, z wykształcenia prawnik - ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1994 r. W latach 1993-1997 członek klubu poetyckiego "To był naprawdę fascynujący wieczór"-sekcji Centralnego Klubu Studenckiego Politechniki Warszawskiej "Stodoła". Wydał cztery tomiki wierszy: "Sny fiołków" (Warszawa 1995 r.), "anioł od pragnienia czarny" (Warszawa 1999 r.), "Źródło" (Kraków 2002 r.) oraz "Czytasz ten sen" (Warszawa-Łomianki" 2007 r.). Swoje wiersze publikował w różnych almanachach i antologiach poetyckich, m.in. Miasto Nowego Milenium (Warszawa 2001 r.), Praskie Skupienia II i III (Warszawa 2003 r., Warszawa 2006 r.), a także w prasie i periodykach literackich m. in. w "Gazecie Wyborczej", "Akancie", "Toposie", "Magazynie Literackim", "Poezji Dzisiaj", "Gazecie Malarzy i Poetów", "Przeglądzie Powszechnym", "Radostowej", "Ricie Baum", "Kwartalniku Artystycznym", Nowej Okolicy Poetów". Laureat wielu konkursów poetyckich min.: Turnieju Jednego Wiersza Warszawskiej Jesieni Poezji, Piastowskiej Biesiady Poetyckiej, Praskich Skupień, O Laur Tarnowskiej Starówki, O Liść Dębu im. Wł. Broniewskiego w Płocku, im. Józefa Łobodowskiego w Lublinie, im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, O Milowy Słup w Koninie, O Laur Jabłoni w Grójcu, O Liść Konwalii im. Zbigniewa Herberta w Toruniu, im. Leopolda Staffa w Skarżysku Kamiennej, im. Jana Śpiewaka w Świdwinie, Jana Krzewniaka w Karczewie i innych.

Kamila Kasprzak
       Urodzona w 1982 - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo i po części z powołania dziennikarka zafascynowana mistrzami reportażu: Jackiem Hugo-Baderem i Włodzimierzem Nowakiem oraz wszelką tematyką kulturalną, którą pragnie zarażać czytelników. Pracuje w gnieźnieńskim tygodniku "Przemiany na Szlaku Piastowskim". Społecznie, członkini klubu Krytyki Politycznej, organizatorka imprez społeczno- kulturalnych i współinicjatorka "Kina Nieposłusznej Myśli", które pokazuje zaangażowane filmy. W wolnym czasie pisze wiersze, a z poetów ceni Pablo Nerudę, Serhija Żadana i Jasia Kapelę. Poza tym lubi kino europejskie, rośliny i sport. Ma rower, lewicowe przekonania i 30 kaktusów.

Irmina Kosmala
       Urodzona w 1976 r. w Gnieźnie. Ukończyła polonistykę na WSP w Bydgoszczy oraz filozofię na UAM w Poznaniu. Współtwórczyni i prowadząca gnieźnieńską noc poetów: "Słowo-tok". Współautorka miejskich dyktand ortograficznych "O złotą stalówkę", inicjatorka comiesięcznych spotkań literackich oraz redaktor naczelna Kuźni Literackiej: www.kuznia.art.pl. Recenzje jej książek można znaleźć m. in. na portalach agregacyjnych "Megarecenzje", czy "Link- Polska.com" oraz w pomorskim magazynie literacko-artystycznym "Latarnia Morska".

Krzysztof Kowalczyk
       Rocznik 1989. Poeta, instrumentalista, dziennikarz, kulturoznawca i animator kultury. Absolwent II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Debiutant grupy poetyckiej WARS Zbigniew Kurzyński Urodzony na Okęciu w 1936 roku (obecnie mieszka w Wilanowie, gdzie pełni funkcje męża, ojca i dziadka). Wykształcenie średnie. Pracował jako technolog od nakazu pracy po emeryturę. Od ponad 56-ciu lat tworzy głównie drobne teksty satyryczne i humorystyczne: fraszki, aforyzmy, limeryki, parafrazy, dowcipy oraz wierszowane zadania szaradziarskie. Sporadycznie wiersze liryczne, ballady, bajki, humoreski itp. Opublikował circa 2150 tekstów w ok. 50-ciu "tytułach" pism, książek zbiorowych i broszur pokonkursowych. Gościł w paru antologiach o znaczeniu ogólnokrajowym, m.in.: "Fraszki polskie", "Z fraszką przez stulecia XV-XX wiek", "Wielka księga myśli polskiej", "Z kobietą nie ma żartu". "A duch wieje kędy chce". Zdobył kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na fraszkę, aforyzm i limeryk. Wydał sześć zbiorków fraszek, aforyzmów, limeryków itp: "Masaż ironią", "PRZEJAŻDŻKI MOTOrymKAMI" na wesoło, "Słów motyle łowne", "Kłujące gałązki", "Duchy mądrości", "Nonsensiki". Uwielbia utrwalać fotograficznie pejzaże i krajobrazy. Należy do klubów i grup literackich (min. :METAFORA-Ursus, WENA-RSTK W-wa, NASZA TWÓRCZOŚĆ przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", TERRA POETICA-grupa niezależna). Od 2010 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Zbigniew Kurzyński
       Urodzony na Okęciu w 1936 roku (obecnie mieszka w Wilanowie, gdzie pełni funkcje męża, ojca i dziadka). Wykształcenie średnie. Pracował jako technolog od nakazu pracy po emeryturę. Od ponad 56-ciu lat tworzy głównie drobne teksty satyryczne i humorystyczne: fraszki, aforyzmy, limeryki, parafrazy, dowcipy oraz wierszowane zadania szaradziarskie. Sporadycznie wiersze liryczne, ballady, bajki, humoreski itp. Opublikował circa 2150 tekstów w ok. 50-ciu "tytułach" pism, książek zbiorowych i broszur pokonkursowych. Gościł w paru antologiach o znaczeniu ogólnokrajowym, m.in.: "Fraszki polskie", "Z fraszką przez stulecia XV - XX wiek", "Wielka księga myśli polskiej", "Z kobietą nie ma żartu", "A duch wieje kędy chce". Zdobył kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na fraszkę, aforyzm i limeryk. Wydał sześć zbiorków fraszek, aforyzmów, limeryków itp: "Masaż ironią", "PRZEJAŻDŻKI MOTOrymKAMI" na wesoło, "Słów motyle łowne", "Kłujące gałązki", "Duchy mądrości", "Nonsensiki". Uwielbia utrwalać fotograficznie pejzaże i krajobrazy. Należy do klubów i grup literackich (min. :METAFORA - Ursus, WENA - RSTK W-wa, NASZA TWÓRCZOŚĆ przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", TERRA POETICA - grupa niezależna). Od 2010 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Andrzej Mestwin
       Urodzony 21 czerwca 1969 r. w Gdańsku. Studiował polonistykę i filozofię. Debiutował w 1990 r. Publikował wiersze i eseje. Laureat Konkursu Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego w 2008 roku, Konkursu Stanisława Gostkowskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, a także stypendysta Güntera Grassa. Jest autorem scenariusza wystawy o Günterze Grassie, prezentowanej w Polsce i za granicą oraz współautorem bibliografii pt. "Gdańsk w literaturze : od 997 do dzisiaj". Pracuje w Bibliotecznym Ośrodku Informacji. Mieszka w Gdańsku. Radosław Orzeł Rocznik 80. Dziennikarz, redaktor portali kulturalnych. Zawodowo związany z Instytutem Sztuki Wyspa, działającym na terenie Gdańskiej Stoczni. Współautor audycji radiowej "Numery Pierwsze", oraz konceptu muzyczno-wizualnego "Projekt 2 sztuki". Zwycięzca konkursu wspomnieniowego Gazety Wyborczej "Moje 20 lat wolności", zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r. Danuta Pawłowska-Skibińska Toruń. Urodzona w 1958. Autorka "Wspomnienia o Edwardzie Stachurze" i "Listów Równoległych". Państwowy Instytut Wydawniczy 2007. Wystawa Fotografii. Katalog-opowiadanie O Trzech Rzekach (Toruń 2006). U wydawcy w przygotowaniu: "Samotne Drzewo-Baśń" (2011). Wiersze i opowiadania czytane Tu i Tam…

Radosław Orzeł
       Rocznik 80. Dziennikarz, redaktor portali kulturalnych. Zawodowo związany z Instytutem Sztuki Wyspa, działającym na terenie Gdańskiej Stoczni. Współautor audycji radiowej "Numery Pierwsze", oraz konceptu muzyczno-wizualnego "Projekt 2 sztuki". Zwycięzca konkursu wspomnieniowego Gazety Wyborczej "Moje 20 lat wolności", zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r.

Danuta Pawłowska-Skibińska
       Toruń. Urodzona w 1958. Autorka "Wspomnienia o Edwardzie Stachurze" i "Listów Równoległych". Państwowy Instytut Wydawniczy 2007. Wystawa Fotografii. Katalog-opowiadanie O Trzech Rzekach (Toruń 2006). U wydawcy w przygotowaniu: "Samotne Drzewo - Baśń" (2011). Wiersze i opowiadania czytane Tu i Tam…

Wiesław Piwowarski
       Urodzony w Warszawie w 1972 roku. Wykształcenie średnie przedmedyczne. Ukończył Policealne Studium Medyczne nr 4 w Warszawie im. E. Biernackiego (Wydział Ratownictwo Medyczne). Zawodowi ratownika medycznego jest wierny od 2000 roku, podobnie jak nieformalnemu związkowi z poezją. Jest bardziej poetą duszy niż intelektu. Od 1998 r. związany z Młodzieżowym Klubem Literackim działającym przy OK. "Arsus" w Ursusie. W 2000 r. był laureatem wiosennych przeglądów (konfrontacji) poetyckich przy CEK w Warszawie. Jest laureatem turniejów jednego wiersza Piastowskich Spotkań Poetyckich, oraz konkursu siódmej Piastowskiej Biesiady Poetyckiej. Od 1999r. związany z grupą poetycko-teatralną ,,Dwa Księżyce”. Jest założycielem oraz reżyserem grupy poetycko-teatralnej "Teatr Światłocieni". Od 2001 r. związany był krótko z Kołem Młodych przy ZLP w Warszawie. Obecnie związany z Grupą Poetycką "Wars". Jest autorem tomików poezji: "Jesteś codziennie inaczej" (2000); "Listy do kobiety jedynej" (2001); "Przecięcie nocy" (2003); "Odległości" (2003); Obecnie w przygotowaniu do wydania są dwa zamknięte tomiki wierszy "Portrety"(2008) oraz "Okna" (2010)

Sławomir Płatek
       Rocznik 1974-Gdańsk i Rumia. Poeta, prozaik, animator kultury i popularyzator kultury wina. Współautor wielu antologii-w tym antologii pokonkursowych. Publikował m.in. na łamach pism "Topos" i "Korespondencja z ojcem". Laureat m.in. konkursu literackiego ZNP w Sopocie (1996), Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Sopocie (2009), konkursu "O Strzałę Erosa" w Nowej Soli (2010) oraz wielu innych turniejów prezes Stowarzyszenia SALON LITERACKI. Poeta grupy poetyckiej WARS. Wiesław Piwowarski Urodzony w Warszawie w 1972 roku. Wykształcenie średnie przedmedyczne. Ukończył Policealne Studium Medyczne nr 4 w Warszawie im. E. Biernackiego (Wydział Ratownictwo Medyczne). Zawodowi ratownika medycznego jest wierny od 2000 roku, podobnie jak nieformalnemu związkowi z poezją. Jest bardziej poetą duszy niż intelektu. Od 1998 r. związany z Młodzieżowym Klubem Literackim działającym przy OK. "Arsus" w Ursusie. W 2000 r. był laureatem wiosennych przeglądów (konfrontacji) poetyckich przy CEK w Warszawie. Jest laureatem turniejów jednego wiersza Piastowskich Spotkań Poetyckich, oraz konkursu siódmej Piastowskiej Biesiady Poetyckiej. Od 1999r. związany z grupą poetycko-teatralną "Dwa Księżyce". Jest założycielem oraz reżyserem grupy poetycko-teatralnej "Teatr Światłocieni". Od 2001 r. związany był krótko z Kołem Młodych przy ZLP w Warszawie. Obecnie związany z Grupą Poetycką -Wars". Jest autorem tomików poezji: "Jesteś codziennie inaczej" (2000); "Listy do kobiety jedynej" (2001); "Przecięcie nocy" (2003); "Odległości" (2003); Obecnie w przygotowaniu do wydania są dwa zamknięte tomiki wierszy "Portrety"(2008) oraz "Okna" (2010)

Piotr Wiesław Rudzki
       Rocznik 1977-Warszawa i Gdańsk. Dokumentalista, poeta, prozaik, teolog, polonista, pedagog i animator kultury. Doktorant w Zakładzie Literatury Współczesnej UG w Gdańsku (prof. K. Nowosielski). Absolwent UKSW w Warszawie, UG w Gdańsku i UWM w Olsztynie. Czeladnik w kuźniach poetyckich Zbigniewa Jerzyny i dr. Ziemowita Skibińskiego. Autor tomików "W niepokoju" (2005), "Juwenilia piotrowe" (2006), oraz kroniki podróży "Wąskie linie snów" (2005). Publikował m.in. na łamach pism "Poznaj swój kraj", "Autograf" i "Lampa" gościł na antenie Programu II PR i TVP Poznań. Laureat m.in. XXX Warszawskiej Jesieni Poezji (2001) i VI Połowów Poetyckich w Gdyni (2007). Stypendysta Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat za rok 2009. Inicjator i członek grupy poetyckiej WARS - przewodniczący o/Gdańsk.

Lucyna Siemińska
       Urodziła się 6 października 1962r. w Bydgoszczy. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Debiutowała wierszem "Chwila" zamieszczonym w Albumach Poetyckich pt. "Pożegnania" (poeci.com), w listopadzie 2006 roku. Publikowała na łamach "Akantu", "Znaj", "Wiadomości, Głosy, Rozmowy o Szkole", w "Albumach Poetyckich" i almanachach pokonkursowych. Jest laureatką kilku lokalnych i ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. I nagroda w IX Agonie Poetyckim "O wieniec Akantu" (2009r.), I nagroda w Turnieju Jednego Wiersza ARKA 1, Bydgoszcz (2010), wyróżnienie w IX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego "O Laur Zawodziański" (2010). Do tej pory wydała następujące tomiki poezji: "Bliżej..." (2006), "Latawcom nie potrzeba skrzydeł" (2007), "Pryzmaty myśli" (2008), "Niebo nad słonecznikami" (2009). Swoje wiersze zamieszcza również w internecie na portalach poetyckich oraz blogu poświęconym prezentacji twórczości własnej www.lucynasieinskapoezja. blogspot.com. Zainteresowania dzieli między poezję, fotografię i bankowość.

Paweł Soroka
       Urodzony 3 września 1953 roku w pierwszej stolicy Polski Gnieźnie. Poeta, dziennikarz, politolog i animator kultury oraz działań gospodarczych. Uprawia twórczość poetycką, jest autorem czterech tomików wierszy: pt. "Oczyszczenie", wydany w 1979 r., "Między stolicami", wydany w 1992 r., "Molo białe i czerwone", wydany w 1999 r. oraz "Wyzwalanie wyobraźni. Wiersze najnowsze i wybrane", wydany w 2010 roku, oraz dwóch arkuszy poetyckich: "Chwila samozatracenia", wydany w 1976 r. i "Siedemnaście erotyków", wydany w 2005 r. Ponadto jego wiersze ukazały się w kilkudziesięciu czasopismach i kilkunastu almanachach i antologiach. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Paweł Soroka jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, profesorem nadzwyczajnym dwóch uczelni: Warszawskiej Szkoły Zarządzania-Szkoły Wyższej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, redaktorem naczelnym pisma społeczno-kulturalnego "Własnym głosem" (www.wlasnymglosem.pl), a także członkiem Rady Honorowej dwumiesięcznika "Obywatel" i członkiem Komitetu Redakcyjnego kwartalnika "Wiedza Obronna". Ponadto Paweł Soroka przewodniczy Radzie Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, które działają w ponad 20 miastach w różnych regionach Polski (www.bmino.pl) i jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które jest niezależną organizacją społeczną o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującą interesy strategicznych branż polskiego przemysłu (www.plp.info.pl). W 2007 roku wyróżniony został odznaką "Za Zasługi dla Związku Zawodowego Maszynistów". Wiele tras kolejowych w Polsce przejechał w lokomotywie.

Jerzy Stasiewicz
       Urodził się w 1968 roku w Trzonowie (pow. miechowski). Debiutował w roku 1983 w almanachu "Ziemia wierszem zdobna". Jest oddany ratowaniu ginącej tradycji wsi polskiej, czemu daje wyraz w swej poezji. Jest autorem tomików indywidualnych: "Zapach mojej ziemi" (2002, Wrocław), "Szukam własnego cienia" (2005, Kraków), "Poezji tom III" (2009, Kraków) oraz dramatu "Pojednanie" (2005, Wrocław). Jest dwukrotnym zwycięzcą turnieju jednego wiersza "Powrót z U" w Głuchołazach oraz zdobywcą Srebrnego Pióra Oficyny Wydawniczej "TAD-AD" w Jastrzębiu Zdroju. O jego poezji pisali: Zbigniew Kresowaty, Edmund Borzemski, Lidia Irena Węglarz i Daniela Długosz-Penca. W 2008 roku otrzymał z nominacji Ministra Kultury odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wraz z żoną Violettą są gospodarzami spotkań literackich "Z bitwą w tle".

Agnieszka Terlecka
       Rocznik 1992-Wejherowo. Poetka. Uczennica II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Debiutantka grupy poetyckiej WARS

Izabela Wageman
       Mieszkanka Koźla, historycznego miasta na Opolszczyźnie. Korzenie jednak przesadzone z Wielkopolski, a wyrwane z Litwy. Z zawodu nauczycielka języka polskiego, prywatnie Włóczykij w spódnicy. Autorka wierszy i tekstów prozatorskich. Od kilku lat współtworzy Salon Literacki. Publikowana w "Szafie" i lokalnej gazecie, lokatorka "Przestrzeni literackiej" Kędzierzyna-Koźla i pasażerka poetyckich autobusów. Współtwórczyni kilku akcji poetyckich. Obecnie przygotowuje debiutancki tomik wierszy.

Ewa Willaume-Pielka
Urodzona w styczniu 1939 r. w Poznaniu. Wojnę przeżyła w Warszawie. Od 1965 r. mieszka w Sosnowcu. Posiada wykształcenie akademickie-mgr pielęgniarstwa i jest emerytowaną nauczycielką zawodu. Była także kierownikiem szkolenia praktycznego, a następnie dyrektorem Liceum Medycznego, jak również członkiem Krajowej Komisji przy Ministrze Zdrowia do Programowania i Oceniania Podręczników Szkolnych. Wiersze pisze od 1983r, a w okresie długiej rekonwalescencji po złamaniu kręgosłupa, i zaprzestaniu pracy zawodowej z powodu II grupy inwalidztwa, stały się dla niej swoistym środkiem terapeutycznym. Publikuje w czasopiśmiennictwie zawodowym (wojewódzkim i krajowym). W obiegu zamkniętym ukazały się jej cztery tomiki wierszy.

Elżbieta Wojdała-Lis
Rocznik 1943. Z wykształcenia Bibliotekarz, chociaż wykonywanym zawodem jest-wolna czarodziejka. Wśród mistrzów wymienia Sylwię Plath, Edward Stachurę, Leszka Kołakowskiego i Marię Szymańską. Publikowała w "Radarze" (debiut 1983!); "Twórczości Robotników", "Okolicach", "Metaforze", "Autografie", Dzienniku Bałtyckim", "Kurierze Gdyńskim", "Wieczorze Wybrzeża". Opublikowała własnym sumptem: "Kupcie pieśń róży" (1993); "Wiersze 2002-2005" (2005); "Chimery paryskie" (2006); "Portrety" (2006); "Papuga konsula" (2008). Poetka towarzysząca grupy poetyckiej WARS.

Henryka Wołoszyk
       Pochodzi z Gdańska. Wiersze umieszcza na portalach Internetowych: "Plezantropia", "Poezja Polska", "Amarylis", "Fatamorgana", "Wywrota". Ukazały sie rownież drukiem w kilku antologiach poetyckich. Okręca dzień wersem, noc je przybija, stąd wiersz. Publikuje pod nickiem "hewka".

Marek Zienkowicz
       Przyszedł na świat w 1964 r. Zapewne, jak każdy chłopiec lubił podróżować wszelakimi pojazdami - tramwajami, autobusami, pociągami. Podróż koleją była wyjątkowa - zawsze kojarzyła się z długo oczekiwanym, pięknym czasem wakacji i wyprawą w cudowny świat Mazur - Olsztyna, Czerwonki, Mrągowa, Mikołajek, Orzysza. Zamiłowanie do kolei podsycili w Marku dwaj "cioteczno-cioteczni" kolejarze z parowozowni Ełk - bracia Ireneusz i Eugeniusz Borawscy oraz Jan Knapek - kolega ze szkoły podstawowej, z jednej ławki - który też został później maszynistą. W 1984 r. jako absolwent warszawskiego Technikum Kolejowego zatrudnił się w lokomotywowni Warszawa Odolany - najpierw jako rzemieślnik na warsztacie. Dwa lata później został pomocnikiem maszynisty a w 1987 roku otrzymał prawo samodzielnego kierowania pojazdem trakcyjnym. Zaczął od pracy manewrowej, potem ruch towarowy i wreszcie prestiżowe pociągi pośpieszne i ekspresowe. W 1997 r. pożegnał się z koleją - zmęczenie i zniechęcenie kierunkiem przemian wzięły górę nad zapałem. Latem 2006 r. ponownie rozpoczął pracę. Tym razem w Kolejach Mazowieckich, obsługując tabor z charakterystycznym zielono - białym słoneczkiem w ruchu podmiejskim. Pomysł spisywania wrażeń i wspomnień narodził się w lutową noc 2007 roku w Działdowie. Tak narodziły się internetowe Zapiski maszynisty, prezentowane na autorskim bloogu. W dalekobieżnej serii wydawniczej grupy poetyckiej WARS, wagon nr 3 - ukazała się debiutancka książka "1435 milimetrów".

RECENZJA
Gustaw Ostaszewski


       Jak bardzo jazda pociągiem może być inspirująca? Czy rację miał Julian Tuwim pisząc "Lokomotywę"? Czy kolejka wąskotorowa to już przeżytek? Na wszystkie powyższe pytania czytelnik znajdzie odpowiedź biorąc do ręki książkę grupy poetyckiej WARS: "Wolny Wagon Poetycki". Już na wstępie znajdziemy sugestię, że jest to pierwsza we współczesnej Polsce antologia poezji o tematyce kolejowej. W jednym wagonie (zamiast stu siłaczy jedzących kotlety) są wiersze o tematyce podróżniczej, opis ciekawych dworców czy zapomnianych linii kolejowych. Podjęty jest trudny temat samobójczej śmierci pod kołami pociągu. W następnym przedziale widnieją napisy jako nieodłączne relacje damsko - męskie, właśnie w kontekście odległości między połówkami duszy. "Wolny Wagon Poetycki" to nie tylko wiersze - ale i fotografia - ujmująca swoją szczerością, artyzmem i trafnie uzupełniająca koloryt poezji. Zdjęcia te autorstwa Piotra Wiesława Rudzkiego pokazują we fragmentach urok Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej - jako nieodłącznego elementu przejazdu.

        Czy dwieście stron wystarczy, aby wyrazić współczesną podróż pociągiem? Jak realnie pokazać, że wiersze to nie tylko liryka, bądź monotonny opis przyjazdu. W przypadku tej książki - okazuje się, że w połowie września ze stacji Gniezno Wąskotorowe odjeżdża prawdziwy Wolny Wagon Poetycki wraz z kilkunastoma poetami z całego kraju, muzyką oraz filmem aby to udokumentować. Nietypowy festyn na zakończenie sezonu w kolejce wąskotorowej, niecodzienna reklama podróży poprzez jednodniowy festiwal piękna - o którym możemy przeczytać - nie zatrzymuje się na pierwszej stacji, jednakże przemierza Polskę po żelaznych drogach. Kto dzisiaj pisze wiersze o tematyce kolejowej? Wydawało by się, że prym wiodą maszyniści, konduktorzy, dróżnicy... ale niestety tak nie jest. W niniejszej antologii jest tylko jeden aktywny maszynista, którzy rzetelnie dobiera metafory do swojej ciężkiej pracy (Marek Zienkowicz), Kobieta - której dziad i ojciec pracował na kolei, a Ona (Małgorzata Błońska) mieszka 18 metrów od torów i na co dzień musi pracować w hotelu. Wśród poetów, którzy zdecydowali się wsiąść do Wolnego Wagonu Poetyckiego znajdziemy osobliwy bilet u Bibliotekarzy (Piotr Wiesław Rudzki, Elżbieta Wojdała-Lis), która w chwili obecnej wykonuje wolny zawód czarodziejki, Ratownika Medycznego (Wiesław Piwowarski), Psychologa (Jacek Furmański), Ochroniarza po przejściach (Paweł Garnecki), Pielęgniarki (Ewa Willaume-Pielka), Prawnika (Jacek Karolak), Politologa (Paweł Soroka), czy Dziennikarza (Jerzy Granowski). Listę osób aktywnych zawodowo zamyka Mistrz Piekarnictwa (Piotr Goszczycki). Mieszanka zawodów, oraz poetyk (łącznie z satyrą Zbigniewa Kurzyńskiego) pozwoliła na wydanie antologii, w której w niezwykły sposób podjęty został temat nie tylko naszej kolei.

        W wywiadzie Goszczycki zauważa: "W trakcie poszukiwań zielonego semafora, dogodnych wolnych przejazdów okazało się, że jest bardzo trudno dopasować lokomotywę, która poprowadzi aż tyle różnorodnych wierszy. Pierwotnie chcieliśmy zaprezentować jedynie kilku autorów oraz Gnieźnieńską Wąskotorową. Po tygodniu okazało się, że jest bardzo wielu poetów, którzy w swej twórczości posiadają również wiersze o pożądanej tematyce. Miejscowości z których pochodzą poeci, przysporzyło wiele niespodzianek. Jest to obszerne terytorium od Nowego Targu aż po Sztokholm. Sądzę, że dzięki inicjatywie grupy poetyckiej WARS, oraz niniejszej antologii dumnie wkroczymy w nową "epokę" kolejnictwa, która rysuje szerokie ramy dla społeczeństwa, gdzie pasażerowie nie są tylko masą do przewożenia. Kiedyś w wierszach opisywano jedynie parowozy, dziś temat ten - jest znacznie głębszy, szerszy, co nie oznacza że lepszy. Wraz z Piotrem Wiesławem Rudzkim, staraliśmy się wyselekcjonować wiersze, które godnie opisały rzeczywistość i pokazały że Kolej to jeszcze coś ważnego, coś innego od elektrowozów pokonujących tysiące kilometrów."

        Wolny Wagon Poetycki to nie tylko ponad 30 autorów ale również ważni patroni medialni, którzy stoją murem za grupą tworząc ładowne transportery przeznaczone do przewozu emocji oraz informacji. Wśród instytucji należy wyszczególnić portal Rynek Kolejowy, który na bieżąco relacjonuje co dzieje się w środowisku. W dalszej kolejności plasuje Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa (patronat honorowy, ponieważ na tej trasie odbywa się Wolny Wagon Poetycki); Bardzo prężnie rozwijające się Koleje Mazowieckie (uruchamiające na dobę 792 pociągi podmiejskie); II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie; Portal www.nakanapie.pl - skupiający wszystkie książki w jednym miejscu, portal Kuźnia Literacka (www.kuznia.art.pl), czasopismo regionalne "Tygodnik Kępiński", czasopismo literackie "Migotania i Przejaśnienia", czasopismo "Własnym Głosem" czy niezależny portal miłośników jazdy pociągami: www.pkp-jazda.pl

        W prosty sposób powstała książka, która udowadnia potrzebę eksploatowania wierszy służącą do przewozu osób oraz wrażeń. Patrząc na wymiary książki, można sądzić, że na odjazd Wolnego Wagonu Poetyckiego mogło się spóźnić wielu poetów, wiele instytucji - którzy na wspólnym bilecie chcieli by posłuchać co w trawie piszczy. Niestety, pociąg odjechał, będzie następny. Wiadomo już, że w przyszłym po raz kolejny rozkołysze się inicjatywa Wolny Wagon Poetycki w Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej a zakończy się antologią. Na razie mamy tą publikację - której należy życzyć tylko jednego - zielonej.


Gustaw Ostaszewski

"Wolny wagon poetycki"
Redaktor: Piotr Goszczycki.
Wstęp: Agnieszka Goszczycka - "Jedyny taki przejazd koleją".
Fotografia: Piotr Wiesław Rudzki.
Wydawnictwo Komograf Warszawa.
ISBN 978-83-62769-04-9